Aşı nedeni ile sakat kalma riski olan çocuğu aldırmak caiz midir?

# Aşı nedeni ile sakat kalma riski olan çocuğu aldırmak caiz midir?

Soru 12 Punto14 Punto16 Punto18 PuntoYazdır[](http://www.sorularlaislamiyet.com/page_advice.php?title=Aşı nedeni ile sakat kalma riski olan çocuğu aldırmak caiz midir?&url=http://www.sorularlaislamiyet.com//subpage.php?s=show_qna+and+id=91036)[Favori Sorularıma Ekle](http://www.sorularlaislamiyet.com/page_addbookmark.php?title=Aşı nedeni ile sakat kalma riski olan çocuğu aldırmak caiz midir?&url=http://www.sorularlaislamiyet.com//subpage.php?s=show_qna+and+id=91036)
Kullanıcı Adıfeyz7681 Sorulma Zamanı10-Mayıs-2009 - 00:24:37
Soru
Umreye gitmek için aşı yapıldık. Eşimde hamilelik şüphemiz vardı ama uyarılmadık. Aşıdan bir kaç gün sonra hamile olduğunu öğrendik ve bu aşının biri hamilelikte yapılmaması gereken aşılardanmış. Bazı doktorlar çocuğun felç yada beyin özürlü olacağını söyleyerek hemen aldırmamızı istediler, bazıları ise felçte olabilir sağlıklı da, bizim karar vermemizi istediler. Yada 3,5-4 ay sonra test sonucunu bekleyip hareket edin dediler.Hanımım 14-15 günlük hamile iken aşı yapıldı, şu anda 25 günlük hamiledir.
Cevaplanma Zamanı14-Mayıs-2009 - 10:14:07
Cevabımız

Değerli Kardeşimiz;

Aşıdan hastalıklı doğmak –bazı doktorların da sizlere ifade ettiği gibi- kuvvetli de olsa bir ihtimalden öteye geçemiyor. Muhtemel bir zarardan ötürü, bir suç işlemek doğru değildir.

Bildiğiniz gibi, 40 günden önce, yani daha ruh girmeden –belli mazeretlerden ötürü- çocuğun alınabileceğine dair alimlerin fetvaları vardır. Fakat İmam Gazalî, mazeretsiz bir şekilde yapılan kürtaj, -hamileliğin her safhasında günahtan uzak olmadığını, cenin büyüdükçe cinayetin de ona paralel olarak büyüyeceğini söylemiştir.

Takvayı esas alıp, Allah’ın sonsuz rahmetine güvenip, kaderin hükmüne rıza göstermenin, her iki dünyamız için de yararlı olacağında şüphe yoktur. İnşallah sağlam ve Salih bir çocuğa sahip olacaksınız.